Les ardentes - Logo

6-7-8-9 july 23
Liège, Be

About

History

2022

TYLER, THE CREATOR. STROMAE. ASAP ROCKY. MEGAN THEE STALION. DAMSO. PNL. NINHO. ANDERSON PAAK & THE FREE NATIONALS. ORELSAN. BURNA BOY. HAMZA. SCH. TIAKOLA. SEXION D'ASSAUT. FERG. FREEZE CORLEONE. 667. GAZO. PLK. DJADJA & DINAZ. TAYC. NAPS. SOSO MANESS. KOBA LAD. RONISIA. FIVIO FOREIGN. ZIAK. FRESH. ZOLA. LA FÈVE. MAES. LUIDJI. NIRO. DUA SALEH. PRIME. 47 TER. LETO. FRENETIK. JOK'AIR. 1PLIKE140. LOLO ZOUAÏ. GUY2BEZBAR. EDGE. GAMBI. ASHE22. DA UZI. GREEN MONTANA. JOANNA. MOJI X SBOY. LUV RESVAL. KOBO. LARRY. EESAH YASUKE. DIMEH. SQUIDJI. GEEKO. MARA. KALIKA. DEEN BURBIGO. MORRAY. HATIK. SLIMKA. YANSO. ICO. YOUV DEE. ELGRANDETOTO. SOUMEYA. TSEW THE KID. A2H. LUJIPEKA. RIM'K. BIANCA COSTA. BB JACQUES. CAPTAINE ROSHI. BEKAR. MOUSE PARTY x MEHDI MAIZI. GOTTI MARAS. J9UEVE. ICHON. SO LA LUNE. MISS ANGEL. TODIEFOR. ALYONA ALYONA. BAKARI. SHELDON. SUPAFLY COLLECTIVE. BUSHI. OSSEM. ZIZICACAMIXTAPE. ABSOLEM. YG PABLO. TYANA P. HAITCH. PRINCE WALY. MONA. JNY. KONGA. ASSIA MK. SAFARI. LAZZA GIO. 13MINI. ONHA. JAKBROL. TRENDY SOUND SYSTEM. OSMOZE. 22HEURES30. MOODY. JEWELS. R'MAY. JOHNNY GOLDEN. REDFOX. DJ DUKE & MUSHU. MATAYA. NONANTE. AMB'N. MASAI. MON COLONEL & FILS. THOMAS DEFISE. GRAND MASTER RAI. DYÉ. MEBARA SAO. YOUNG FRESH. JACKLECOIFFEUR. BEBA STORM. CHECK CLUB BY MARTIN VACHIERY. MASTER DREAM. DJ DYSKFUNKSHUNAL. MIGHTY MO. DJ YONES. TRICIAA. DJ FLASH. JEUNE RV. 

 

2019 

BLACK EYED PEAS. BOOBA. JUICE WRLD. LOMEPAL. NEKFEU. NIKSA. VALD. PUSHA-T. RICH THE KID. RICK ROSS. ROMEO ELVIS. SKI MASK THE SLUMP GOD. YOUNG THUG. AMINé. AYA NAKAMURA. COLUMBINE. DADJU. DOSSEH. GRANDMASTER FLASH. GRINGE. GUNNA. HAMZA. HEUSS L’ENFOIRE. HOCUS POCUS. HUGO TSR. JOK’AIR. JOSMAN. KHEA. KIKESA. KILLY. KOBA LAD. LACRIM. LITTLE SIMZ. DI-MEH. MARC REBILLET. NINHO. PETIT BISCUIT. PLK. POLO&PAN. TODIEFOR. RK. SCARLXRD. SFERA EBBASTA. SNAKEHIPS. SOFIANE. VLADIMIR CAUCHEMAR. YBN CORDAE. ZOLA. BLOW 3.0. BRODINSKI. CHILLA. CLAIRE LAFFUT. CORY HENRY & THE FUNK APOSTLES. D.A.V. DIDDY TRIX. GLAUQUE. INDOCILE & MR. CLASIK. KEKRA.  KOBO. LES ANONYMES. L’ORDRE DU PéRIPH. LORD AND HARDY. LORD GASMIQUE. LOUD. RéMY. SAFARI. SARO. SAUDADE. SHAYFEEN & MADD. SLIM LESSIO. TANAË. TESSA B. ALKPOTE. YSEULT. ZED YUN PAVAROTTI. 47TER. MARBRE. JOHNNY GOLDEN. LA CLIQUE. YPHNM & COOKIE. MATAYA. MOJI x SBOY. JEWELS. DRANTON & TCHOUKET. BISHOP T & DOOKIE. MUNIX & HUGO FREEGOW. DALCYM. QUINTANO x LARPIE. BLEDARTE COLLECTIVE. LIYO & BB.ZIP. PHASM. BSNMT. EDDY APE. DREA DURY. RODEO. THEO GEE & TANAFLOW. K1D. YG PABLO. GAN. HYPERLINK. DUALO. CILDELOUP. ROMAN OWITCH. CHOOLERS DIVISION. ADRIEN RIGEL. IS/ID. KING FU. DEATHMAZE. OLD PAINLESS. PEUK BLEEDS. DIRK. PAPY HARDER.  


2018 

MIGOS, WIZ KHALIFA, DAMSO, ORELSAN, SUPRÊME NTM, TEKASHI 6IX9INE, LIL PUMP, BIGFLO & OLI, VALD, MASSIVE ATTACK, DAMIAN 'JR GONG' MARLEY, 6LACK, MC SOLAAR, NINHO, NISKA, KALASH, LORENZO, PLAYBOI CARTI, PRIME, RILÈS, A$AP TWELVYY, ALKPOTE, ANGELE, ATOMIC SPLIFF, AZEKEL, BERYWAM, BHAD BHABIE, BINKER & MOSES, BLEEDS VS RUMOURS, BLU SAMU, BOSSA & NOVA, BSMNT, CABALLERO & JEANJASS + GUESTS, CABASA, CHATON, DELV!S, DEUX13 & JAGAN, DICTAM, DJ POPKATARI / DJ JUNGLE, DUALO + HYVIBE - THE HYVIBE GUITAR ALL-STARS, DUALO X SPECKTR - THE FUTURE OF MUSIC, DÉTENTE, EDDY DE PRETTO, GASHI, GLASS MUSEUM, GRAND MASTER RAI, HAITCH, HEMZO LA MAGOUILLE & RUSTY, HYPERLINK ‘ELECTRONIC JAM SESSION’, IBEYI, INDOCILE, IS/ID, JAUZ, JIMOTHY LACOSTE, JOHN DOE, JUICY, JUNGLEPUSSY, KRISY, L'OR DU COMMUN, LAIT DE COCO, LE 77, LE MOTEL, LEDÉ MARKSON, LES ANONYMES, LIL KLEINE, LORD ESPERANZA, MATAYA, MEHBIAN - ROMAN OWITCH, MEUTE, MOHA LA SQUALE, MOON HOOCH, MUNIX VS DETENTE, NERDS, NIGHT LOVELL, NINJATO, OLVO, OMAR SOULEYMAN, ONE NATION CREW, ONMENS VS COCAINE PISS, PALE GREY, PAPY HARDER DJ, R.O., RENEGADE BRASS BAND, RUN SOFA, SAFARI + GUESTS, SEVDALIZA, SKEPTA, SLAGWERK, SOPICO, STARFINGER, STUFF., SWING, SSALIVA, TEME TAN , THE COMET IS COMING, THE INTERNET, THERAPIE TAXI, TODIEFOR, ULYSSE, YELLOWSTRAPS, YOUNG FATHERS, YUNG VAMP, ZWANGERE GUY

 

2017

BOOBA - DJ SNAKE - YOUNG THUG - GUCCI MANE – SEAN PAUL – POST MALONE - RAE SREMMURD - DAMSO - LIL YACHTY - ROMEO ELVIS & LE MOTEL - MICK JENKINS -  MAC MILLER - TYGA - LOMEPAL - PRINCESS NOKIA - DESIIGNER - TOMMY GENESIS - SOFIANE - CABALLERO & JEANJASS - PLACEBO - JULIEN DORE – LIAM GALLAGHER - GRAMATIK - COELY - RÜFÜS DU SOL - SCYLLA – TROMBONE SHORTY - SOLDOUT - J. BERNARDT - LITTLE BIG - JACQUES - PONE - LP – HENRI PFR - SALUT C’EST COOL – BRNS - FISHBACH - JEREMY LOOPS - PIANO CLUB – TIM DUP - ULYSSE - RIVE - LEDE MARKSON – LA FEMME – ALLTTA - GEORGIO - WARHAUS - SONGHOY BLUES - PARADIS - THE PIROUETTES - GABRIEL GARZÓN-MONTANO - KEL ASSOUF - KENJI MINOGUE - JACLE BOW - MOUNTAIN BIKE - OLD JAZZY BEAT MASTAZZ - CHINESE MAN – LUCKY CHOPS - TAXIWARS - FÙGÙ MANGO - CHRISTIAN SCOTT - AQUASERGE - TOUT VA BIEN - HYDROGEN SEA - THECOLORGREY - GLASS MUSEUM - PINK OCULUS - JEZ DIOR - FAON FAON - LA PLAGE

 

2016

PHARRELL WILLIAMS - NEKFEU - PNL - FUTURE - TYLER THE CREATOR - FLYING LOTUS - ACTION BRONSON - MARK RONSON (dj set)  - TY DOLLA $IGN - DJ SHADOW - JURASSIC 5 - VINCE STAPLES - CASSEURS FLOWTERS - KAMASI WASHINGTON - INDOCHINE - SUEDE - IBRAHIM MAALOUF - HYPHEN HYPHEN  - CAT POWER - BIGFLO & OLI - WILKINSON live - FEU! CHATTERTON - THUNDERCAT - ANDY C & MC TONN PIPER - YELAWOLF - FRICTION & LINGUISTICS - NAAMAN - STUFF. – FKJ live – SUPERPOZE live – THYLACINE live - SENAMO & SEYTE - ODDISEE & GOOD COMPNY - ALPHA WANN - GEORGIO - BAGARRE - WOODIE SMALLS- JAMESZOO – SOLDIER’S HEART - 2MANYDJS (live) – CHRISTOPHE - CHARLES BRADLEY & HIS EXTRAORDINAIRES – RONE live - SNIPER – WORAKLS band – MAX COOPER presents « Emergence » live – KÖLSCH – ANDY STOTT live - GUIZMO - HOLLYWOOD PORN STARS - SECTION BOYZ - BALOJI - JAZZ CARTIER - JAHKOY – NOEMIE WOLFS - DEMI PORTION – KENNEDY’S BRIDGE - NICOLAS MICHAUX - BEFFROI - MR .MAGNETIK live - CLOUDS live - COMPACT DISK DUMMIES – WHITE - CARIBBEAN DANDEE (JOEYSTARR & NATHY) - KURT VILE & THE VIOLATORS - JUNGLE dj set - GOAT - ALICE ON THE ROOF - SYNAPSON - DAN SAN - BROKEN BACK - ONRA live - SON LUX - SCRED CONNEXION - GUTS live band - NAIVE NEW BEATERS - YALL – SALUTE live - MOANING CITIES – CABALLERO & JEANJASS - LES R'TARDATAIRES - ULYSSE - LAS AVES - SONNY DIGITAL - FOLIE DOUCE - SHUTTLE - FRESH PARTY - LA BRIQUE - AARON – LILLY WOOD & THE PRICK - IBEYI - JOSE GONZALEZ - LES INNOCENTS - ANGEL HAZE - SNARKY PUPPY - BLACK MOUNTAIN - MARC RIBOT & YOUNG PHILADELPHIANS - MUSTII - APRILE - TEME TAN

 

2015 

KENDRICK LAMAR - NICKI MINAJ - A$AP ROCKY - RAE SREMMURD - D'ANGELO - TINIE TEMPAH - NEKFEU - FLATBUSH ZOMBIES - STARFLAM - FREDDIE GIBBS - DENZEL CURRY -  DE LA SOUL & BIG BAND - IGGY POP - PAUL KALKBRENNER - PAUL WELLER - THE HIVES - CHARLIE WINSTON - dEUS - OSCAR & THE WOLF - COEUR DE PIRATE - THE DØ - AUGUST ALSINA - LA SMALA - LOGIC - STUFF. - ATOMIC SPLIFF - HESYTAP SQUAD - LA ROUX - BAKERMAT - BONOBO (DJ SET) - BRNS - CLAPTONE (IMMORTAL LIVE) - THE AVENER - JOKE - TEMPLES - HERCULES & LOVE AFFAIR - HANNI EL KHATIB - BAXTER DURY - BINKBEATS - LAPALUX (LIVE) - LOST FREQUENCIES - MOUNT KIMBIE (DJ SET) - NICK MULVEY - CRIOLO - TOM MCRAE - FEU! CHATTERTON - PAON - FùGù MANGO - ALASKA GOLD RUSH - GLORIA BOATENG - BENJAMIN CLEMENTINE - NERO (DJ SET) - FLUX PAVILION - RL GRIME - THE CHARLATANS- JAMES VINCENT MCMORROW - CLARK - GAZ COOMBES - THE EXPERIMENTAL TROPIC BLUES BAND - ROSCOE - FOREST SWORDS - BEN KHAN - PAULA TEMPLE WOODS - SLOW MAGIC - KING GIZZARD & THE LIZARD WIZARD - GREAT MOUNTAIN FIRE - ICICLE live - BED RUGS - ELVIS BLACK STARS - GRANDGEORGE - KONOBA - YOKO SYNDROME - FAUVE - METRONOMY - BALTHAZAR - BLACK REBEL MOTORCYCLE CLUB - ERLEND ØYE - MOUNTAIN BIKE - RATKING - SLEAFORD MODS - BIG FLO & OLI - ALICE ON THE ROOF - L'OR DU COMMUN


2014

STROMAE // MASSIVE ATTACK // M.I.A. // WIZ KHALIFA // METHOD MAN & REDMAN // IAM // // T.I. // MOBB DEEP // SCHOOLBOY Q //  EARL SWEATSHIRT // THE INTERNET // S-CREW // GEORGIO // PLACEBO // SHAKA PONK // SELAH SUE // VITALIC VTLZR // NNEKA // MARK LANEGAN BAND // MAGNUS // BEN L’ONCLE SOUL // THE HORRORS // DAUGHTER // NAUGHTY BOY // GIORGIO MORODER // ZEDS DEAD // BOOKA SHADE live // JOAN AS POLICE WOMAN // CASCADEUR // NAÂMAN // CARIBOU // PANDA BEAR // MELANIE DE BIASIO // MILKY CHANCE // DANNY BROWN // KID INK // BANKS // SON LUX // VALERIE JUNE // PALMA VIOLETS // SLEIGH BELLS // AUSTRA // CLAUDE VONSTROKE // TIMBER TIMBRE // NATHAN FAKE // AGORIA // TODD TERJE live // MLCD // AU REVOIR SIMONE // LA PEGATINA // DOPE D.O.D // YELLOW CLAW // JULIA HOLTER // KATE BOY // ELLIPHANT // JIMMY EDGAR // DAN LE SAC & SCROOBIUS PIP // FANFARLO // FACTORY FLOOR // THE BOTS // KENNEDY'S BRIDGE // MADENSUYU // THE INSPECTOR CLUZO // AER // THE VAN JETS // BENJAMIN CLEMENTINE // DANTON EEPROM // ARCHIE BRONSON OUTFIT // CATS ON TREES // THE FEATHER // LEAF HOUSE // THE SORE LOSERS // CIRCA WAVES // ISAIAH RASHAD // COELY // BOOGARINS // MATHILDE RENAULT // DEV!S // LES R’TARDATAIRES // OLD JAZZY BEAT MASTAZZ // ULYSSE


2013 

NAS, Steve Aoki, MØ, Miguel, 1995, Waka Flocka Flame, Bigflo & Oli, Mika, -M-, , dEUS, Kaiser Chiefs, Arno, Hooverphonic, Lou Doillon, Dada Life, BB Brunes, Feed Me, Digitalism, Iamx, Stupeflip, The Raveonettes, An Pierle, Hanni El Khatib, Disiz, Alex Hepburn, Danakil, Balthazar, DJ Hype, Jacco Gardner, The Heavy, Vismets, Superlux, Oxmo Puccino, Soldout, The Maccabees, Eiffel, La Femme, Skip&Die, Aufgang, Figure, Trombone Shorty, Trixie Whitley, Piano Club, Grems, G Dub feat. Original Sin & Sub Zero, Annix feat. Konichi & Decimal Bass, Ego Troopers, A Notre Tour feat. Lomepal, Caballero, La Smala, Exodarap, Elvis Black Stars, Lieutenant, Raving George, Locked Groove, FCL feat. San Soda & Red D, A.N.D.Y., Mr. Magnetik, Compact Disk Dummies, Yew, Pale Grey, Junior, Robbing Millions, Two Kids on Holiday, Zenobe & Gaston, Telefunk, Concept Fytra, Mokele, Concept Fytra, Jackin with the Drums. 


2012 

50 Cent, Marilyn Manson, Cypress Hill, Morrissey, Patti Smith, White Lies, The Ting Tings, M83, Hubert-Felix Thiefaine, Rodrigo y Gabriela & CUBA, Rufus Wainwright, Booka Shade live, Dionysos, Edward Sharpe & The Magnetic Zeros, Warpaint, Balkan Beat Box, Far East Movement, Erol Alkan, Mike Skinner, Beardyman, Madeon, Michael Kiwanuka, Yeasayer, Milow, I Blame Coco, The Magician, Gaz Coombes, Caravan Palace, The Jon Spencer Blues Explusion, Joeystarr, Brigitte, Mr. Oizo, Pony Pony Run Run, Dub Fx, Kavinsky, Death in Vegas, Joshua, The Experimental Tropic Blues Band, Dan San, Rustie, Joker, True Tiger, Rednek, Morning Parade, Absynthe Minded, Jonathan Wilson, Romano Nervoso, Noa Moon, Blake Worrell, Hippocampe Fou, Raving George, Kill Frenzy, Divine, Ed Kowalczyk, Pretty Lights, Twin Shadow, The Bony King of nowhere, Sharon Van Etten, hollie Cook, François & The Atlas Mountain, Housse de Racket, Great Mountain Fire, The Hickey Underworld, Theophilus London, Carbon Airways, Juvenils, BRNS, Soko, Maverick Sabre, School is Cool, Birdpen, Shearwater, Here We Go Magic, Sallie Ford & The Sound Outside, Kennedy's Bridge, The Peas Project, Eptic, Kastor & Dice, DJ Baz, Glyph, The Offenders, Jerikan, Big Moustache Bandits, Supreems, DC Salas, Issa Maiga, Matterhorn, The Klaxx, Roscoe, The Parlotones, Gaeten Streel.


2011

Snoop Dogg, Kelis, Wu-Tang Clan, Stromae, Limp Bizkit, Ayo, Selah Sue, Mika, Sum 41, Ziggy Marley, Arno, Kate Nash, Ozark Henry, Katerine, Puggy, Kele, Cake, The Human League, Cocoon, Goose, Staff Benda Bilili, Agnes Obel, Triggerfinger, Dr.Lektroluv, Carl Barât, Flux Pavilion, The Subways, The Subs, Yuksek, Keziah Jones, Suarez, Das Pop, Joris Voorn, Agoria, These New Puritans, Joan as Police Woman, Asian Dub Foundation, Herman Dune, Lilly Wood & The Prick, Sexy Sushi, Junip, The Jim Jones Revue, Avi Buffalo, An Pierle & White Velvet, Sophie Hunger, Shackleton, Dj Hatcha, AKS live, Darkstar, Jakwob, Sound Pellegrino Thermal Team, Club Cheval feat. Canblaster & Sam Tiba, Discodeine, Bikinians, Gablé, Chapel Club, Balthazar, Florent Marchet, Hoquets, El National Quarterback, Adrian Lux, Ben Klock, Dj Koze, Technasia, Highbloo, Lucy Love, Art Department, Mondkopf, Mumbai Science, Villa, Mustang, Guillemots, Zaza Fournier, King Charles, Great Mountain Fire, Bad Dancer, Pale Grey, Is Tropical, Braids, Fusty Delights, Sinus Georges, Sierra Sam, 1995, Northlights, Pleasure Machines, Chickfigt, Vanishing Point, Jack Le Coiffeur, Regulate, Raph, Wetness, The Criime.

 

2010 

Missy Elliott, N.E.R.D., Cypress Hill, Erykah Badu, Ben Harper & Relentless 7, Pavement, Charlotte Gainsbourg, Babyshambles, P.I.L., Birdy Nam Nam, Ellen Allien, Tiga, Julian Casablancas, Morcheeba, Xavier Rudd, Saez, Archive, Gaetan Roussel, été 67, Sharon Jones & The Dap Kings, Heather Nova, Nouvelle Vague, Eiffel, Selah Sue, Jamie Lidell, Crystal Castles, Camelia Jordana, Broken Social Scene, The Tellers, Wave Machines, Here We Go Magic, Plastiscines, White Belt Yellow Tag, Fm Belfast, Zombie Nation, Riton, Matt Walsh, Thomas Von Party, Just Jack, Audio Bullys, Fenech Soler, Monika Kruse, Tocadisco, Matthew Herbert, Busy P, Matias Aguayo, Pantha du Prince, Midnight Juggernauts, Piano Club, Crystal Fighters, The Chap, The Shoes, Villa, Skip the Use, Playboy's Bend, Ian Brown, Sub Focus, Andy C, The Black Box Revelation, Everlast, Heavy Trash, Nada Surf, Litfiba, Adam Green, Angus & Julia Stone, Tunng, Yacht, Hudson Mohawke, General Elektriks, Health, Dan San, Fleshtones, Don Rimini, Les Petits Pilous, Breakage, Sound of Stereo, Isbells, good Shoes, School of Seven Bells, Andi Almqvist, Bacon caravan Creek, , Jeanne Cherhal, Jose James, Christian Scott, Arnaud Fleurent-Didier, Sarah Blasko, Lucy Lucy, Ballroomquartet, The Waow, Chickfight.


2009 

Q-Tip, Kid Cudi, Method Man & Redman, Grandmaster Flash, Kool Shen & Friends, Gossip, Ghinzu, Mogwai, Julien Doré, Supergrass, Mulatu Astatke & heliocentrics, Alela Diane, Tricky, Peaches, Paul Kalkbrenner, Thomas Fersen, Rodriguez, Emiliana Torrini, Miss Kittin & The Hacker, Emily Loizeau, Adam Beyer, Etienne De Crecy live, !!! Chk Chk Chk, Amon Tobin, Roni Size & Reprazent, Mylo, Erol Alkan, IamX, Cold War Kids, Coeur de Pirate, The Subways, Sharko, Peter Bjorn & John, Gabriella Cilmi, Art Brut, Magnus, Dj Mehdi, Joakim live, Yoav, Brodinski, Aeroplane, Radioclit, Benga, Skream, Caspa, The Rakes, Agoria, Metronomy, Joshua, Madcon, The Rakes, Phantom feat. Lio, Sliimy, Cirkus feat. Neneh Cherry, Herman Dune, Get Well Soon, Orelsan, Alice Russell, Why?, Yo Majesty, The Experimental Tropic Blues Band, Triggerfinger, Malibu Stacy, Hollywood Porn Stars, the Dodoz, John & Jehn, Pleasure Machines, Sonar, The Bony King of Nowhere, Institubes Paris Terror Club feat Surkin, Para One, Orgasmic, Bobmo, Das Glow, Jean Nipon, South Central live, The Subs live, The Hickey Underworld, Finck, Airport City Express, Dan San, Danton Eeprom live, We Have Band, The Glimmers present Disko Drunkards, Sis, The Field live, Fabrice Lig, Piano Club djs, Partyharders Squad, The Mash, Labiur.


2008

Cypress Hill, Calvin Harris, Dizzee Rascal, Groove Armada, The Streets, Alain Bashung, The Mars Volta, Dionysos, The Dandy Warhols, The Kills, Siouxsie, Laurent Garnier, Camille, Yael Naim, Dave Clarke, Trentemøller (live) Sébastien Tellier, The Dø, Girls in Hawaii, Arno, Nada Surf, Daniel Darc, The Cinematic Orchestra, Yelle, CSS, Goose (live), Booka Shade (live), M.A.N.D.Y., Spiritualized Devotchka, Derrick May, Soldout, Dr. Lektroluv, The Cool Kids, Andrew Weatherall, Liars, Das Pop, Crookers, The Bloody Beetroots, Matthew Dear & Ryan Elliott, Chloe (live), Apparat, Arnaud Rebotini (live), Sascha Funke, Gui Borrato (live), Red Shape (live), Empyr, Brisa Roche, Flogging Molly, Arsenal, Victoria Tibblin, Sheeduz, Auryn, Michael Mayer, DJ Pierre, DJ Dan, ABB, The G & Mr Magnetik, MVSC, Noisia, Hollywood Porn Stars, Tim Vanhamel, The Bellrays, The Presets, DJ Food vs. DK, DJ Marky, Puppetmastaz, The Quemists, Dilinja & Lemon D, Sage Francis, Nneka, Prins Thomas, Justus Kohncke, Freaky Age, King Lee, Nicole Willis & The Soul Investigators, Saint-Andre, Puggy, Yoav, Monsoon.


2007 

Air, Cassius (live), Martin Solveig, Joey Starr, Birdy Nam Nam, DJ Krush, Mr. Oizo, DJ Krust + MC Dynamite, Les Rita Mitsouko, Olivia Ruiz, !!! (chk chk chk), Ghinzu, Calexico, Hooverphonic, Archive, Ellen Allien + Apparat, Infadels, Ladytron, DJ Hell, Ricardo Villalobos, The Hacker (live), Mud Flow, Data Rock, Daan, Vive La Fête, Pleymo, Mass Hysteria, Joakim, Cirkus feat. Neneh Cherry, Ultra Orange et Emmanuelle, Robert Hood, Damian Lazarus, Nathan Fake (live), Michael Mayer, Ivan Smagghe, Adam Beyer, [T]ékël, Scratch Massive (live), The Blood Arm, Good Shoes, Johnossi, Bumcello, Olivier Koletzki feat. Kai Kurve, Compuphonic (live), Siskid, The Tellers, Blue Velvet, The Presets, The G and Mr Magnetik, D. Majiria, Absynthe Minded, Spank Rock, Data, Kris Dane, Arid, Zita Swoon, Joshua, Clinic, The Others, The Datsuns, Superlux, Arid, Aaron, Piano Club, The Teenagers, System D + MC V, Seasick, X-Makeena, Etienne De Crecy.

 

2006 

Indochine, Sven Vath, Echo and The Bunnymen, Modeselektor, Cocorosie, Le Peuple de l’Herbe, TTC, Zita Swoon, Mad Professor, Hollywood Porn Stars, Magnus, The Young Gods, Bob Log III, Malibu Stacy, Nada Surf, Dominique A, Juan Atkins, Blackstrobe, Adrian Bouldt, David Borsu, The Glimmers, Kill the Young, Superlux, Domguè, Detroit Grand Pubahs, The Toasters, Rockstar, Elektrash, Surfing Leons, Toni Rios, Martini Bros, Reinhard Voigt, Oxia, Zombie Nation, Praxyd, Tout est Joli/All is Pretty, 2 Star Hotel, Herbaliser, My Little Cheap Dictaphone, Woven Hand, Panico, Moon Invaders, Nervous Cabaret, DJ Cam, Kid Loco, Kozak, Charles Schillings, Bernard Dobbeleer, Omar Perry, System D, Pow Pow, Smith & Mighty, Gulu, Montevideo, Venus, The Nits, Melingo, Lo’Jo, Eté 67.